PRELEGENCI PLENARNI
Komitet Nauk Geograficznych PAN
Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN
Warszawa
Prof. dr hab. Marek Degórski
Polski Geograf specjalizujący się m.in. w geografii gleb, szczególnie w badaniu współzależności między elementami środowiska geograficznego.
Wykład plenarny
Wyzwania społeczno-ekonomiczne i implementacja proponowanych rozwiązań w kontekście jakości życia na obszarach najbardziej wrażliwych na zmiany klimatu
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
Warszawa
dr hab. Zbigniew Karaczun, Prof. SGGW
Polski Sozolog, którego centrum zainteresowań skupia się na polityce ekologicznej, zarządzaniu środowiskiem, zrównoważonym rozwoju terenów wiejskich, jak również zarządzaniu ochroną klimatu i adaptacją do zmian klimatu.
Wykład plenarny
Wpływ zmiany klimatu na rolnictwo i bezpieczeństwo żywnościowe
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań
Prof. dr hab. Andrzej Mizgajski
Polski Geograf, były Wiceminister Środowiska, którego głównym przedmiotem zainteresowań badawczych jest zarządzanie środowiskiem jako polem zintegrowanych badań geograficznych, dodatkowo zajmuje się m.in. ekologią miasta i terenów zurbanizowanych, w tym włączenia podejścia ekosystemowego do sterowania rozwojem aglomeracji.
Wykład plenarny
Zmiany klimatu – między nauką, ideologią a polityką
Katholieke Universiteit Leuven, Belgium
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin
Prof. dr hab. Stefaan Poedts
Belgijski Matematyk specjalizujący się m.in. w badaniu i prognozowaniu pogody kosmicznej i wiatrów słonecznych, które wpływają na życie na Ziemi i telekomunikację.
Wykład plenarny
Pogoda słoneczna i klimat słoneczny a klimat ziemski
Katholieke Universiteit Leuven, Belgium
Maria Curie-Skłodowska University, Lublin
Prof. dr hab. Jean Poesen
Belgijski Geograf, którego badania koncentrują się na lepszym zrozumieniu mechanizmów i czynników kontrolujących degradację gleby, zagrożenia naturalne oraz wpływ człowieka na ewolucję krajobrazu w środowiskach umiarkowanych wilgotnych, śródziemnomorskich i tropikalnych, a także na optymalizacji gleby i techniki ochrony wód i odporność na zagrożenia naturalne.
Wykład plenarny
Wpływ przewidywanych zmian klimatycznych na intensywność procesów geomorficznych i związaną z nimi degradację gleb
Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN
Warszawa
Prof. dr hab. Przemysław Śleszyński
Polski Geograf, który zajmuje się m.in. badaniami ludnościowymi (w tym migracyjnymi), rozwojem regionalnym i lokalnym, geografią transportu, elektoralną, estetyką krajobrazu, planowaniem przestrzennym, ma również doświadczenie w opracowaniu ważnych i strategicznych dokumentów rządowych związanych z rozwojem przestrzennym i regionalnym.
Wykład plenarny
Wyzwania planowania i zagospodarowania przestrzennego w Polsce
wobec zmian klimatu
Maria Curie-Skłodowska University, Lublin, Poland
Universiteit Hasselt, Belgium
Prof. dr hab. Jaco Vangronsveld
Belgijski Biolog z wieloletnim doświadczeniem badawczym m.in. w badaniu fizjologicznych, biochemicznych i molekularnych aspektów stresu abiotycznego u roślin.
Wykład plenarny
Wykorzystanie infrastruktury Ecotron do badania wpływu zmian klimatycznych na procesy ekosystemów nadziemnych i podziemnych
Uniwersytet Łódzki, Łódź
Prof. dr hab. Joanna Wibig
Polska Klimatolog, której badania koncentrują się na dziedzinie klimatu i jego zmienności, ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych, szczególnie wpływu cyrkulacji atmosferycznej na inne elementy klimatu.
Wykład plenarny
Klimat w Polsce, współczesne przemiany i perspektywy na przyszłość