• English
...
Międzynarodowa i międzydyscyplinarna konferencja naukowo-biznesowa CCE-CIS 2022
"ZMIANY KLIMATU I ŚRODOWISKA - WYZWANIA I INSPIRACJE DLA NAUKI"
organizowana w formie hybrydowej w dniach 8-9 grudnia 2022 r.
...
Międzynarodowa i międzydyscyplinarna konferencja naukowo-biznesowa CCE-CIS 2022
"ZMIANY KLIMATU I ŚRODOWISKA - WYZWANIA I INSPIRACJE DLA NAUKI"
organizowana w formie hybrydowej w dniach 8-9 grudnia 2022 r.

SesJE TEMATYCZNE

SESJA TEMATYCZNA nr 1
Monitorowanie i modelowanie zmian klimatu i środowiska

Monitorowanie współczesnych przemian środowiska przyrodniczego, w tym systematyczne pomiary elementów klimatycznych i hydrologicznych, są jednym z kluczowych nurtów badawczych z zakresu nauk o Ziemi. Badania podstawowe, bazujące na monitoringu klimatu i środowiska, wnioskowaniu i predykcji zmian, stanowią istotny element rozwoju współczesnych społeczeństw i gospodarek. Czy można je prowadzić lepiej, sprawniej i szybciej? Czy można je bardziej integrować z innymi dyscyplinami nauki? Jakie rozwiązania i narzędzia stosować i jak gospodarować danymi?

SESJA TEMATYCZNA nr 2
Między przeciwdziałaniem a adaptacją – strategie i polityka klimatyczna

Polityka klimatyczna oraz strategie przeciwdziałania zmianom klimatu wywołują liczne dyskusje. W świetle dostępnej wiedzy o zmianach klimatu, priorytetem jest jego ochrona w trosce o warunki życia przyszłych pokoleń. Jednak pewne kontrowersje budzą koszty ekonomiczne i gospodarcze ochrony klimatu, wywierające wpływ na tworzenie dobrobytu państw i gospodarstw domowych. Jakie strategie obserwujemy w praktyce gospodarczej i jakie mogą być ich skutki? W jaki sposób przedsiębiorstwa, politycy i naukowcy kształtują nasze postawy i działania? Jakie są strategie optymalizacji kosztów i zysków ekologicznych? Czy istnieje jedna polityka klimatyczna, czy też jej różne odmiany?

SESJA TEMATYCZNA nr 3
Rekonstrukcje klimatu w badaniach naukowych

Badania ewolucji klimatu w przeszłości geologicznej stanowią istotne źródło informacji o środowisku przyrodniczym w różnym wymiarze przestrzennym i w różnych skalach czasowych. Wiedza na temat przyczyn oraz kierunków transformacji paleoklimatu i paleośrodowiska stanowią kluczowy element badań nad współczesnym klimatem, a także punkt wyjścia do predykcji jego przyszłych zmian. Czy wiedza na temat transformacji klimatu w przeszłości pozwala na właściwą ocenę współczesnych kierunków jego przemian? Czy wnioski z badań ewolucji klimatu mogą stanowić bazę do tworzenia i doskonalenia strategii klimatycznych? Czy rekonstrukcje klimatu mogą wspierać politykę klimatyczną i wpływać na jej zmiany?

SESJA TEMATYCZNA nr 4
Wpływ zmian klimatu na rozwój i konkurencyjność gospodarek

Przedsiębiorstwa i gospodarki mają zróżnicowany wpływ na środowisko naturalne i zmiany klimatu. Zależy to w dużej mierze od ich branży działalności i lokalizacji geograficznej. Czynnik ekologiczny wywiera coraz większy wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw oraz zapotrzebowanie rynkowe na wytwarzane przez nie produkty. Wynika to z jednej strony z konieczności spełnienia określonych norm ekologicznych, z drugiej zaś – z rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństw. Pojęcie trwałego i zrównoważonego rozwoju firmy staje się jednym z głównych wyzwań konkurencyjnych w globalnej gospodarce. Jakie strategie konkurowania oparte na czynnikach ekologicznych są obecnie stosowane przez przedsiębiorców w Polsce i za granicą? Jak zapobiegać degradacji środowiska bez ograniczania tempa rozwoju gospodarczego? Czy istnieją strategie optymalizacji ryzyka ekologicznego w procesie wzrostu gospodarczego?

SESJA TEMATYCZNA nr 5
Zmiany klimatu a miasta przyszłości 

Zdecydowana większość społeczeństw w krajach rozwiniętych mieszka w miastach; w Europie – ponad dwie trzecie ludności. Rozwój miast stanowi podstawę rozwoju społeczno-gospodarczego. Ale miasta generują także liczne problemy społeczne oraz ekologiczne, związane z zanieczyszczeniem powietrza, transportem, produkcją odpadów i ścieków, itd. Niekontrolowany rozwój miast, w tym ich infrastruktury; betonowanie i asfaltowanie powierzchni ziemi, ograniczanie i zagospodarowywanie terenów zielonych, i inne ingerencje człowieka w środowisko naturalne, zagrażają różnorodności biologicznej, tworzą ryzyko okresowego występowania powodzi, jak i ciągłych niedoborów czystej wody. W jaki sposób i w jakim kierunku będą się rozwijały miasta? Jak będzie organizowany transport zbiorowy oraz ruch indywidualny mieszkańców? W jaki sposób przyjmowane strategie rozwoju miast wpływają na kondycję klimatu i środowiska? Czy strategie zrównoważonego rozwoju miast i smart cities, są praktyką, czy tylko teorią?

SESJA TEMATYCZNA nr 6
Transformacja energetyczna, zrównoważony transport i paliwa alternatywne

Badania naukowe dotyczące zmian klimatu i ich konsekwencji środowiskowych oraz społeczno-gospodarczych, nie pozostawiają wątpliwości co do konieczności pilnej i konsekwentnej transformacji energetycznej. Wojna w Ukrainie i obecna sytuacja energetyczna, szczególnie krajów europejskich spowodowały konieczność pilnego poszukiwania alternatywnych źródeł energii i rozwoju metod ich przemysłowego wykorzystania. Priorytetem decyzji polityczno-ekonomicznych rządów stało się bezpieczeństwo energetyczne. Zielona transformacja energetyczna, w tym założenie osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050 nabierają priorytetowego znaczenia. Bardzo ważną rolę odgrywa systematyczny wzrost roli paliw alternatywnych wykorzystywanych w transporcie. Inwestycje w nowoczesne technologie zeroemisyjne, optymalizacja zużycia energii i ochrona klimatu tworzą najważniejsze wyzwania dla naszego pokolenia i przyszłości świata. Jakie rozwiązania technologiczne są dostępne? Jakie są kierunki transformacji energetycznej? Czy wykorzystanie paliw alternatywnych pozwoli na uzyskanie oczekiwanego tempa wzrostu gospodarczego i zapewnienie konkurencyjności przedsiębiorstw i gospodarki?

SESJA TEMATYCZNA nr 7
Rola dyplomacji naukowej w kontekście zmian klimatycznych

Wiedza naukowa i ekspercka jest instrumentem i zasobem polityki międzynarodowej. Dyplomacja naukowa dotyczy działań realizowanych na styku polityki zagranicznej oraz polityki naukowej i innowacyjnej państwa, i często musi pogodzić sprzeczne ze sobą strategie rywalizacji i współpracy. Kontekst zmian klimatycznych i rosnące znaczenie ochrony klimatu i środowiska nadają tej współpracy szczególną rolę. W jakim zakresie dyplomacja naukowa może wspierać zrównoważony rozwój gospodarczy kraju? Czy narzędzia dyplomacji naukowej mogą kształtować politykę klimatyczną oraz współtworzyć strategie ekologiczne państw i ich gospodarek? W jakim stopniu dyplomacja naukowa może zapobiegać procesom kradzieży dóbr intelektualnych i sprzyjać bezpiecznemu transferowi wiedzy?

SESJA TEMATYCZNA nr 8
Zmiany klimatu a bezpieczeństwo żywnościowe i wyzwania dla rolnictwa

Zmiany klimatu stanowią poważne wyzwanie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Ocieplenie klimatu, wahania ilości opadów i wysoka częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych – wywierają drastyczny wpływ na warunki prowadzenia produkcji roślinnej i realizacji procesów gospodarki żywnościowej. Pojawiają się problemy braku odporności roślin i zwierząt na oddziaływanie czynników klimatycznych i mikrobiologicznych. Rozwijają się inwazyjne gatunki roślin i zwierząt, zmianom podlegają całe ekosystemy i środowiska produkcji żywności. Powierzchniowe ocieplenie wody morskiej i zwiększony dopływ składników odżywczych z powodu nadmiernego użycia nawozów sztucznych – prowadzą do gromadzenia się glonów, toksyn, i powstawania ognisk skażenia wód, a także zakłócenia naturalnego obiegu wody w środowisku. Na ile zwiększona emisyjność współczesnej gospodarki i niekorzystne zmiany klimatyczne wpływają na bezpieczeństwo żywnościowe kraju? Jak muszą się zmienić technologie hodowli zwierząt i produkcji rolnej, aby ograniczyć ich niekorzystny wpływ na środowisko i zmniejszyć jego dewastację? Jakie zmiany technologiczne lub organizacyjne należałoby wdrożyć, aby zminimalizować wpływ rolnictwa na środowisko naturalne?

SESJA TEMATYCZNA nr 9
Społeczne konsekwencje zmiany klimatu i środowiska

Zmiany klimatu mają charakter dualny. Z jednej strony są konsekwencją procesów społeczno-gospodarczych, z drugiej zaś –zmieniają zasady funkcjonowania społeczeństw i gospodarek. Wywierają wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt, warunki i jakość życia, tworzą warunki aktualnego działania i perspektywy rozwoju w przyszłości. Prowadzą do wykluczenia społecznego oraz żywnościowego całych społeczeństw, choć procesom tym sprzyja także nadprodukcja żywności i jej marnotrawstwo. Zmieniły się całe ekosystemy, sektory produkcji rolnej, zagrożone jest istnienie niektórych gatunków roślin i zwierząt. Obserwujemy początek procesu migracji żywnościowej i klimatycznej, stymulowany niestabilnością polityczną. W jaki sposób procesy zmian klimatu i środowiska oddziałują na nauki społeczne? Czy nauki społeczne, ze swoim aparatem poznawczym są w stanie spowolnić lub zatrzymać zmiany klimatu? Czy możliwe jest lepsze gospodarowanie zasobami naturalnymi z wykorzystaniem metod i narzędzi nauk społecznych? Czy nauki społeczne, analizujące m.in. zachowania popytowe konsumentów, mogą przyczynić się odwrócenia niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym i klimacie świata?

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility. Skip to content